تبلیغات
.:افسران ارتش مهدویت:. - سرداب غیبت

.:افسران ارتش مهدویت:.

» بجنگ تا قلم خون دارد «

سرداب غیبت

50 – مراد از سرداب غیبت چیست؟

لطفا به ادامه مطلب بروید

سرداب ، به طبقه زیرین ساختمان اطلاق می شود که در مناطق گرمسیری برای حفاظت از گرمای شدید ، زیر ساختمان ساخته می شود. این شیوه ساختمان سازی در بسیاری از مناطق عراق ، از جمله شهر سامراء که دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد ، مرسوم است. خانه امام هادی (ع) در شهر سامراء نیز دارای چنین سردابی بود. این خانه پس از شهادت امام هادی (ع) در اختیار امام حسن عسکری (ع) قرار گرفت.

براساس شواهد تاریخی ، ولادت با سعادت خاتم الاوصیا و منجی عالم بشریت ، حضرت مهدی (عج) در این منزل رخ داد. آن بزرگوار ، به علت شرایط حاکم بر زمان و وجود خلفای جور، مخفیانه به دنیا آمد و پس از شهادت پدر گرامی اش ، غیبت او از آن خانه آغاز شد.

با توجه به حضور و عبادت سه امام بزرگوار شیعه در این خانه و اقامت ایشان در سرداب برای مدتی، این خانه و سرداب آن ، نزد شیعه مکانی مقدس شمرده می شود. به علاوه برخی بر این باورند که غیبت امام مهدی (عج) نیز از همین سرداب آغاز شده است؛ لذا به آن « سرداب غیبت » می گویند. البته برخی دیگر این امر را مطلبی مسلم نمی دانند.

گفتنی است به علت تولد و زندگی مخفیانه امام زمان (عج) در زمان حیات پدر و همچنین آغاز غیبت با شهادت پدر و به امامت رسیدن ایشان، اظهار نظر درباره محل شروع غیبت مشکل است.

منبع: کتاب آفتاب مهر (یکصدوده پرسش و پاسخ مهدوی)
طبقه بندی: مطلب مناسب طرح صالحین، مهدویت،
برچسب ها:سرداب غیبت، طرح صالحین، مهدویت، افسران ارتش مهدویت،
[ شنبه 30 فروردین 1393 ] [ 02:07 ق.ظ ] [ افسر ارتش مهدویت ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار