تبلیغات
.:افسران ارتش مهدویت:. - گفتگوی ابراهیم با عمویش

.:افسران ارتش مهدویت:.

» بجنگ تا قلم خون دارد «

گفتگوی ابراهیم با عمویش

گفتگوی ابراهیم با عمویش

ابراهیم به عمویش گفت: « قالَ لِاَبیهِ وَ قَومِهِ ما هذِهِ التَّماثیلُ» (انبیاء 52)؛ یعنی به قوم و عمویش گفت: این تمثال‌ها و بت‌ها چیست؟ ابراهیم نوجوان بود و عموی او بت­پرست. درس امروز این واقعه تاریخی برای اهالی كره زمین این است که در ارشاد و اصلاح، سن شرط نیست.

نکته دوم اینکه در اصلاح و ارشاد و امر به معروف و نهی از منكر، تعداد افراد مقابل شرط نیست؛ همانطور که ابراهیم هم به عمویش و هم به تمام قومش این مطلب را گفت؛ یكی در برابر همه.

نکته سوم: در اصلاح و ارشاد، و امر به معروف و نهی از منكر، از خودی‌ها شروع كن. «قالَ لِاَبیهِ»، «اَنذِر عَشیرَتَكَ الاَقرَبینَ» (ای پیامبر! [در شروع رسالت علنی خود] اقوام نزدیکت را انذار کن - شعراء 214).

نکته چهارم: در اصلاح و ارشاد و امر به معروف، از مسایل مهم­تر شروع كن. یعنی اگر یك دختری هم مویش بیرون است و هم نماز نمی‌خواند، فعلاً كاری به حجابش نداشته باش. حجاب واجب است ولی نماز واجب‌تر؛ پس، از نماز شروع كن. در منكرات، شرك از همه مهم‌تر است: «اِنَّ الشِّرکَ لَظُلمٌ عَظیمٍ» (لقمان 13). «ما هذِهِ التَّماثیلِ»؛ بت­پرستی شرك است.

نکته پنجم؛ در اصلاح و ارشاد، مستقیم نگو: سیگار نكش! چون طرف هم می‌گوید: به تو چه؟! می‌خواهم بكشم. بگو فایده سیگار چیست؟ «ما هذِهِ التَّماثیل»؛ ،  فایده این بت‌ها چیست‌؟‌

یك آیه دیگر؛ در قرآن کلمه «جمیل» تكرار شده است، اما «جمال» یكی بیشتر نیست که آن هم درباره گله میش است. آیه­اش این است: «وَ لَکُم فیها جَمالٌ حینَ تُریحونَ وَ حینَ تَسرَحونَ» (نحل 6)؛ یعنی در گله میش و بز جمال هست، وقتی به طویله می­آیند و وقتی که به صحرا می­روند. در همه قرآن یک خوشگل هست که آن هم مربوط گله میش است.طبقه بندی: مباحث قرآنی،
برچسب ها:گفتگوی ابراهیم با عمویش،
[ یکشنبه 4 آبان 1393 ] [ 11:59 ب.ظ ] [ افسر ارتش مهدویت ] [ نظرات() ]

صالحون ، پاتوق عمارها ، اخبار